Київська обл., с. Березівка,
вул. Житомирська, 1А
подивитись на карті

Пн-Нд: 09:00 - 22:00 +38 067 328 23 07
UA RU
Обрати інший ресторан
Головна Все про їжу Історія появи кави в Європі

Історія появи кави в Європі

Історія появи кави в Європі не менш цікава і забавна, ніж його тріумфальний хід по Сходу.

Першовідкривач кави

Якийсь італійський лікар Проспер Альпіні хоча і не став першовідкривачем кави, тим не менш, дав кавовому «дереву» точну і по-науковому повну характеристику. Це сталося в 1591 році, коли венеціанські посли їздили в Єгипет. А ось вперше спробувати каву європейцям в 1626 році запропонував папський нунцій Делла Боні, який «підсів» на цей напій під час свого службового відрядження в Ірані.

Однак, досхочу напитися новим напоєм в Європі змогли років через десять. Після того, як Ємен в 1633 році повстав проти Османської імперії і зрадив «братів мусульман», налагодивши прямі поставки кави «Мокко» на континент. Єменці встигли непогано «піднятися» на цій торгівлі, після чого їх країна отримала свою нинішню назву «йама», що арабською означає «щасливий». А експортний сорт єменського кави був названий на честь порту Моха, звідки зерна відправляли в Європу. Інші джерела стверджують, що честь відкриття кави для Європи належить купцям-контрабандистам з Венеції, які з-під поли продавали його ще в 1615 році. Приблизно в ці ж роки в Європі з’являється чай, а гарячий шоколад тут був відомий ще з 1528 року, коли його привезли з Нового Світу іспанські конкістадори. Незважаючи на ці факти, кава зуміла непогано вписатися в компанію своїх смачних суперників.

Відкриття кафешок

Перша цивілізована кав’ярня була відкрита в Венеції в 1646 році, а трохи пізніше подібні заклади заробили в Марселі. Без бою здався нового напою і Туманний Альбіон. Перша кавоварка в Англії задимілася божественним ароматом в 1652 році, а через сорок років в одному лише Лондоні вже налічувалося понад 3 тисячі кав’ярень. Цікавий факт. Найвідоміша у всьому світі компанія-страховик кораблів «Ллойд» починала свою роботу як кав’ярня. Сталося це в Лондоні в 1688 році. Тут сер Ллойд становив для своїх клієнтів списки судів, які вони збиралися застрахувати від ризиків морських подорожей.

Париж побачив першу кав’ярню в 1660 році, завдяки старанням італійця Прокопіо де Культеллі, бідного італійського аристократа, який прибув в Париж в свиті Катерини Медичі. На відміну від своєї іменитої патронеси, більш прославилася знанням отрут, ця людина подарувала парижанам смак нового напою, дуже вдало розмістивши свою кав’ярню навпроти театру “Комеді Франсез”. Незважаючи на велику кількість знаменитих клієнтів, таких як Данте, Дідро, Руссо та інші Робесп’єри, головний дохід йому приносили місцеві дуелянти, які перед і після поєдинку на сусідньому пустирі заглядали до сеньйору Прокопіо випити чашку кави, щоб «настроїти» очі і вгамувати тремтіння в колінах.

Як ставилися до відкриття нових закладів

У французькому суспільстві ставлення до кави було неоднозначним. Наприклад, торговці пивом і елем відчули в цьому напої серйозного конкурента і вимагали заборони кави, який вони іменували «сиропом із сажі» і навіть «чорної кров’ю турок». Християнське духовенство підтримувало їх боротьбу з «турецьким напоєм» почасти через побоювання посилення впливу ісламу, а почасти через фінансову подяки від тих же торговців. Тому 1664 року королю Людовику XIV довелося спеціальним королівським указом схвалити вживання кави, щоб спокійно попивати його в Луврі. За монархом до чашки потягнулися дворяни, за ними – чиновники і купці, а за після все ті, хто міг дозволити собі це аж ніяк не дешеве задоволення.

З Парижа кава почала свій хід по всій Європі. Цей процес всіляко стимулювали купці, що побували в Дамаску, Багдаді та інших містах Близького, які разом з правдою розповідають обивателям небилиці про його казкові властивості прямо, як в сучасній телерекламі цього напою.

Найясніші особи швидко розкусили вигідність для скарбниці повального захоплення кавою і швидко встановили держ монополію на його продаж. Відомий комічний історичний факт, коли прусський король-солдат Фрідріх I, що залишився в фігуральному сенсі без штанів після своїх численних войовничих компаній створив спеціальну посаду «винюхивателя кави». Цим чиновникам ставилося в обов’язок ходити по вулицях і по запаху вишукувати нелегальні кави сушарки.

У 1683 році у Відні була відкрита перша кав’ярня і привид підбадьорливого аромату впритул наблизився до кордонів нашого з вами Вітчизни.

Зараз ароматний напій можна зустріти в різних кафешках і ресторанах.